| אחריות | 1-year, Courier or Carry-in |
| מעבד | Intel Core™ Ultra 7 155H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T, Max Turbo up to 4.8GHz, 24MB |
| כרטיס מסך | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| אחסון | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| כונן אופטי | None |
| רמקולים | Stereo speakers, 2W x4, optimized with Dolby Atmos®, Amplifier (AMP) |
| תמיכה בעט | Pen Not Supported |
| מערכת הפעלה | Windows® 11 Home, English |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 11 TOPS |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Storage Slot | One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| card reader | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Microphone | 4x, Array |
| Camera | FHD 1080p + IR with E-shutter, ToF Sensor |
| בטריה | 65Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim (Wall-mount) |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) OLED 400nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 500, Glass, Touch |
| Touchscreen | OGS, 10-point Multi-touch |
| Screen-to-Body Ratio | 90% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | Backlit, English (US) |
| Touchpad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 312 x 221 x 14.9 mm (12.28 x 8.70 x 0.59 inches) |
| Case Color | Luna Grey |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| Bundled Software | Office Trial |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| WWAN | Non-WWAN |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 1.4 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Docking | Various docking solutions are supported via Thunderbolt™. For more compatible docking solutions, please visit Docking for Lenovo® Slim 7 14IMH9 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter IR camera for Windows® Hello (facial recognition) |
| Included Upgrade | None |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 EPEAT™ Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Other Certifications | Intel Evo™ Platform Eyesafe® Certified 2.0 TÜV Rheinland® Flicker Reduced TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |